کویر ورزنه

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از مکان های دیدنی شهر ورزنه در استان اصفهان بوده که نام خود را از این شهر گرفته است و فاصله زیادی از تهران ندارد. کویر ورزنه دارای بزرگترین سایت تفریحی کویری ایران است که سرگرمی هایی چون موتور چهار چرخ، زیپ لاین، سافاری، شترسواری، پاراگلایدر، کمپینگ، شربت خانه و رستوران دارد.

کشور ایران به دلیل چهار فصل بودن به سرزمین چهار فصل شهره است که کویرگردی یکی از لذت بخش ترین گردش ها در ایران به حساب می آید. در فصل خیلی سرد و در فصل خیلی گرم کویر قابل بازدید نیست از این رو در روز های مناسب برای بازدید، کویر پر طرفدار و شلوغ خواهد بود.

کویر ورزنه مکانی مناسب برای کویر نوردی بر روی ماسه های داغ می باشد همچنین این سایت کویر گردی، محیطی مناسب برای مشاهده پوشش گیاهی و جانوری کویری بی نظیری است.

کویر ورزنه کجاست؟

کویر ورزنه در 10کیلومتری شهر ورزنه در شرق استان اصفهان است و در 117کیلومتری اصفهان و 150 کیلومتری استان یزد می باشد. کویر ورزنه وسعتی حدود 17 هزار هکتار دارد و در قسمت جنوبی تالاب بین المللی گاوخونی قرار گرفته است.

در کویر ورزنه به دلیل متفاوت بودن وزش بادها، تپه های ماسه ای طولی، هلالی و هرمی را به وجود می آورد که بسیار دیدنی می باشند. ارتفاع این تل های ماسه ای به 100متر می رسد و طولی حدود 45 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر را دارند. رمل ها و تپه های زیبا و منحصر به فرد کویر ورزنه بسیار تماشایی هستند و این کویر در کنار بزرگترین سایت تفریحی کویری ایران، بسیار پر طرفدار است.

کویر ورزنه به نام کویر حسن آباد هم مشهور است چرا که دسترسی به این کویر از جاده حسن آباد روستایی در نزدیکی آن اتفاق می افتد.

دسترسی به کویر ورزنه از تهران

فاصله کویر ورزنه تا شهر تهران 530کیلومتر می باشد. کویر ورزنه در مرکز ایران و در شرق استان اصفهان قرار دارد از این رو دسترسی به آن برای بسیاری از شهر های ایران راحت است.

اگر از سمت تهران می خواهید خود را به کویر ورزنه برسانید کافی است که خود را به قم رسانده و بعد از گذشت از اردستان و کاشان به ورودی شهر نایین برسید، در اینجا باید از جاده کمربندی به سمت تنگستان حرکت کنید و بعد از آن وارد ورودی جاده ورزنه شوید، ابتدا به روستای ورزنه می رسید و بعد از آن کویر ورزنه را در 10 کیلومتری روستا خواهید دید.

دسترسی به کویر ورزنه از اصفهان

از اصفهان تنها با دو ساعت رانندگی می توانید خود را به کویر ورزنه برسانید. برای رفتن به کویر ورزنه تنها کافی است که از جاده آبشار در شرق اصفهان به سمت کمربندی رفته و در بزرگراه اصفهان ورزنه قرار گیرید. در ورودی شهر از میدان آزادی وارد خیابان بهشتی شوید و در انتهای این خیابان، به جاده دستجرد- ورزنه می رسید بعد از چند کیلومتر رانندگی کویر ورزنه را خواهید دید.

از اصفهان برای رفتن به کویر ورزنه مسیر دیگری را هم می توانید انتخاب نمایید، از بزرگراه شهید دستگردی به شرق برانید تا به بلوار غدیر برسید. از بلوار غدیر وارد خیابان فرهنگ شده و پس از طی قلعه شور وارد بزرگراه پانزده خرداد شوید. بعد از عبور از خیابان نیک آباد اژه ای و بلوار شهدا به جاده اصفهان ورزنه وارد شوید و پس از میدان آزادی، وارد خیابان بهشتی گردید و بعد از آن جاده دستجرد ورزنه و در آخر هم به کویر ورزنه خواهید رسید.

بیابان خارا یا کویر ورزنه

در قدیم این منطقه به بیابان خارا مشهور بود زیرا ریگزار ها زیر مجموعه ای از مناطق بیابانی قرار دارد اما اکنون این منطقه به خاطر تفاوت های آشکارایی که دارند به دو بخش تقسیم شده است: کویر ورزنه در نزدیکی شهر ورزنه و دیگری بیابان خارا در نزدیکی روستای خارا.

تپه های بخش خارا سست هستند و مکانی مناسب برای کویرگردی نمی باشند و این بخش دارای امکانات کویرگردی و گردشگری نیست و کمتر کسی به این مناطق برای بازدید می رود.

پوشش گیاهی کویر ورزنه

کویر ورزنه به دلیل نزدیکی به تالاب گاوخونی دارای پوشش غنی گیاهی و جانوری است. گیاهان مختلفی در کویر ورزنه دیده می شوند که از جمله این گیاهان :

اسکنبیل(calligonum  ) : گیاه اسکنبیل در شهرهایی چون خور و بیابانک، کرمان، کویر مرکزی، ریگ جن، نایین، دامغان، کرج، آذربایجان و سیستان و بلوچستان دیده می شود. اسکنبیل از گیاهان هفت بند به حساب می آید. در عربی این گیاهان را بطباط می نامند. این گیاه از اسفند ماه رشد می کند و تا اواسط فروردین به رشد ادامه می دهد. اسکنبیل گل های سفید ریزی دارد.

تاغ ها (haloxylon  ) : تاغ ها از تیره ی تاج خروسان هستند که در برابر خشکی و گرما مقاوم می باشند. این گیاهان برای بیابان زدایی بسیار مناسب هستند چرا که سیستم ریشه ای بسیار گسترده ای دارند.

نسی (stipagrostis plumose  ) : نسی در خاک های گچ دار و آهکی می رویند و از تیره ی گندمیان هستند. این گیاه در اطراف ریشه دارای غلافی از شن دانه می باشد که در مواقع کم آبی آن را مقاوم می سازد. این گیاه بسیار مناسب برای بیابان زدایی است.

حیوانات کویر ورزنه

کویر ورزنه محیطی مناسب را برای زندگی حیواناتی زیبا دارد که متاسفانه با کم آب شدن باتلاق گاوخونی و تغییرات منفی اکوسیستم منطقه، جمعیت این حیوانات خصوصا پرندگان مهاجر کاهش قابل توجهی داشته است. از جمله حیواناتی که در کویر ورزنه زندگی می کنند عبارتند از:

روباه شنی (  vulpes ruppelli ) : روباه شنی از روباه معمولی کوچکتر است و گوش های دراز آن بسیار زیباست. کف پاهای این روباه موهای بلندی دارد که حرکت او در شن ها را برایش راحت تر می کند. روباه شنی شبگرد است و شب ها فعالیت می نماید. در کویر مرکزی و استان فارس و خوزستان هم روباه شنی وجود دارد.

سارگپه پا بلند ( long-legged buzzard ) : سارگپه پا بلند از پرندگان شکاری است که صدایی شبیه به سارگپه معمولی دارد ولی سارگپه پا بلند صدایش کمی آرام تر است.این پرنده شکای روی تک درخت یا زمین زندگی می کند. سارگپه تحت حمایت محیط زیست است.

پا مسواکی (  jaculus ) : پا مسواکی نوعی موش با چشمان بزرگ که به نسبت جثه و گوش هایش هم بزرگ است که کف پاهایش موهای بلندی دارد تا راحت روی شن ها جابجا شود. پا مسواکی شب گرد است و نمی توان آن را در شب های مهتابی دید.

خرگوش، شغال، شاهین، گربه و افعی شاخدار و همچنین شتر مار از جمله حیواناتی هستند که در کویر ورزنه زیست می کنند.

لوازم مورد نیاز در سفر به کویر

کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، دوربین عکاسی، کفش ساقه دار برای در امان ماندن از احتمال گزش حشرات، آب، کمی غذا و تنقلات، پاور بانک و شارژر، لباس خنک وگشاد با رنگ روشن، پول نقد، مدارک مورد نیاز شناسایی از جمله وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر ورزنه است.

روزهای کویر ورزنه

کویر ورزنه بسیار تماشایی و دلکش می باشد از این رو هرساله مسافران زیادی برای نظاره ی این عظمت و شکوه به سمت کویر ورزنه رهسپار می شوند. کویر ورزنه محیطی مناسب برای تفریح و خوش گذرانی است چرا که تمام امکانات رفاهی و گردشی برای مسافران تدارک دیده شده است.

تفریحات کویر ورزنه

از جمله تفریحاتی که می توانید در روز در کویر ورزنه داشته باشید:

پیاده روی بر روی رمل ها و تپه های شنی در کویر ورزنه

پیاده روی بر روی تل های ماسه ای و رمل های شنی بسیار آرامش بخش و شیرین است. یادتان باشد که حتما کفش های خود را دربیارید تا به راحتی روی شن های داغ قدم بگذارید و این گرما را با کف پای خود حس کنید. پیاروی کردن بر روی ماسه های داغ برایتان رایگان است پس خود را از این لذت محروم ننمایید.

شتر سواری در کویر ورزنه

 اگر تا بحال شتر سواری نکرده اید حتما این سواری را امتحان کنید چون شتر سواری مثل اسب سواری نیست و این بخاطر حرکات جالب شتر وقت قدم برداشتن است. پس توصیه می شود این تجربه را از دست ندهید.

موتور چهارچرخ سواری یک نفره و دو نفره در کویر ورزنه

موتور سواری بر روی شن های روان بسیار هیجان انگیز است چرا که سرعت در عین وجود اصطکاک اتفاق می افتد چرا که ماسه ها نرم هستند و برای رفتن باید گاز بدهید و اینجاست که ماسه ها به هوا پرتاب می شود پس حتما یادتان باشد عینک دودی به چشم داشته باشید تا این ماسه ها شما را اذیت نکند و به چشمتان آسیبی وارد نسازد.

شن سواری در کویر ورزنه

برای شن سواری شما نیاز به یک بورد یا همان تخته دارید که باید آن را کرایه کنید. شن سواری هم مانند سرسره کردن روی برف بسیار هیجان انگیز است چرا که با سرعت مسیری را طی می کنید و باد گرمی که روی پوستتان می نشیند شما را سر شوق خواهد آورد.

زیپ لاین در کویر ورزنه

زیپ لاین ورزنه کوتاه است و شاید اگر تجربه زیپ لاین سواری دارید به قطع گفته می شود نمی تواند شما را سر شوق بیاورد.

باگی سواری (  Buggy ) در کویر ورزنه

Buggy وسیله نقلیه ی ساده ای است که شما می توانید خودتان فرمان را در دست داشته باشید و در کویر ورزنه گردش کنید. باگی سواری یک جور آفرود سواری شخصی است که فرمان را در دست دارید.

پاراگلایدر در کویر ورزنه

در نزدیکی ورزنه دو سایت پاراگلایدر وجود دارد که با مراجعه به این سایت ها می توانید نوبت برای پرواز را هماهنگ کنید و اینگونه پروازی دلنشین و جذاب بر آسمان شن های کویر زیبا داشته باشید. تجربه ی پرواز، آرزوی بسیاری از ما انسان ها است که از طریق سواری با پاراگلایدر می شود به آن دست یافت.

ماشین های آفرود ( SUV ) در کویر ورزنه

آفرود سواری با ماشین های شاسی بلندی که قادر به حرکت بر روی شن ها هستند انجام می شود که در این جا راننده مسافران را به تعداد، سوار می کند و با سرعت زیاد بر روی شن ها و تپه های شنی بالا پایین می پرد و این لذت آفرود سواری را نصیب مسافران می نماید.

شب های کویر ورزنه

شب کویر برخلاف روز کویر که هیجان انگیز و فعال و پویا است، سکوت و آرامشی دارد که این سکوت و آرامش را در هیچ کجای دنیا تجربه نخواید کرد. دستان خود را زیر سر بگذارید و رو به آسمان بخوابید و به پهنه ی سیاه زیبا با پولک های چشمک زن چشم بدوزید؛ گویی همه ی این زیبایی شما را تسخیر کرده است چون نمی توانید از دیدن این همه زیبایی چشم بردارید.

عکاسی در شب در کویر ورزنه

عکاسی در شب کویر بسیار مهیج است ولی این عکس گرفتن نیازمند مواردی است:

*دقت داشته باشید زمانی که ماه کامل است عکاسی خوبی در شب کویر نمی توانید داشته باشید پس به تقویم قمری دقت کنید.

*داشتن دوربین فول فریم تا بتوانید در شب عکسی با کیفیت بالا بگیرید.

*دیافراگم را کمترین بگذارید، ایزو پایین باشد، سرعت شاتر هم پایین بیاید.

*داشتن گریپ برا دوربین لازم است تا بتوانید شاتر طولانی مدت باز باشد.

*داشتن سه پایه ی عکاسی هم برای عکاسی در آسمان شب کویر از لوازم ضروری است.

کویر ورزنه در زمستان

کویر دارای هوای گرم و خشک می باشد از این رو گرمای آن در فصول گرم سال برای افراد غیر بومی قابل تحمل نیست پس سفر به کویر ورزنه در فصول گرم سال توصیه نمی شود.

روزهای پاییزی و زمستانی زمان مناسبی برای سفر به کویر ورزنه است زیرا روز های پاییزی خیلی گرم نیستند و شب ها هم آنچنان سرد نیست از این رو می توانید سفری خوب و لذت بخش را به کویر ورزنه داشته باشید. کویر ورزنه در زمستان روز های دلپذیر و خنکی را خواهد داشت و شب های سردی را رقم می زند. دما در زمستان در شب به منفی 10 درجه خواهد رسید پس اگر قصد سفر به کویر را در زمستان دارید برای شب ماندن وسایل گرمایشی مناسبی بردارید چرا که هوا بسیار سرد خواهد شد.

سایت تفریحی واحه کویر ورزنه

بزرگترین سایت تفریحی کویری در ایران سایت تفریحی واحه است که دارای تفریحات مجهز متعددی برای گردشگران می باشد.

سایت تفریحی واحه 100 کیلومتر مربع وسعت دارد و در حال حاضر امکانات تفریحی چون موتور های چهار چرخ یک نفره و دو نفره، زیپ لاین، سافاری، کمپینگ، شربت خانه، پاراگلایدر، رستوران و…. را در اختیار بازدید کنندگان می دهد.

اجرای موسیقی زنده و آتش بازی، اجرای حرکات نمایشی و مراسم هایی برای مناسبت های مختلف در این مجموعه بر پا می شود.

رستوران و شربت خانه سایت تفریحی واحه

سایت تفریحی واحه دارای دو رستوران با ظرفیت 800 نفر است که شربت خانه ای با ظرفیت 300 نفر در کنار آن وجود دارد که پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

سوپرمارکت سایت تفریحی واحه

در مجموعه واحه سوپرمارکتی کوچک برای مهمانان این مجموعه وجود دارد که می توانید برای تهیه ما یحتاج خود به آن جا سر بزنید.

اقامتگاه سایت تفریحی واحه

مسافران و گردشگران داخلی و خارجی می توانند در کیسه خواب و چادر شب را سپری نمایند و یا شب را در اقامت هایی که در مجموعه واحه وجود دارد بگذرانند.

نکات لازم در سفر به کویر ورزنه

1.یادتان باشد که تلفن همراه در کویر ورزنه آنتن نمی دهد پس بهتر است آشنایان را قبل از ماندن، مطلع نمایید تا نگرانتان نشوند. پیشنهاد می شود که گوشی تلفن همراهتان را داخل پلاستیکی قرار دهید تا از آسیب شن های کویر در امان باشد.

2.در زمستان، روزهای کویر فوق العاده است ولی شب های کویر به شدت سرد می باشد و حتی ممکن است دما به منفی 10 درجه هم برسد. پس اگر قصد ماندن در کویر را دارید حتما با خود تجهیزات و لوازم مورد نیاز را ببرید.

3.دیدن طلوع و غروب خورشید در کویر بسیار زیباس و حس وصف نشدنی برایتان به ارمغان خواهد داشت.

4.اگر قصد شب ماندن در کویر را دارید دو کار می توانید انجام دهید :

 یا در سایت تفریحی خود بمانید و با خیال راحت شب را سپری نمایید و یا از نورهای سایت فاصله گرفته و واقعا در شب کویر وارد شوید.

برای تجربه ی ماندن در شب کویر بهتر است مواردی را در نظر داشته باشید:

*در جای بلند کمپ نزنید بهتر است که در گودال ها کمپ خود را بر پا نمایید.

*تا صبح آتش بر پا باشد و نگذارید آتش خاموش شود.

*با خود چوب برای سوزاندن ببرید چون به چوب های بیابان اعتمادی نیست.

لازم به ذکر است که در ورزنه خانه های اقامتی بوم گردی زیادی وجود دارد که برای ماندن می توانید این مکان ها را هم در نظر داشته باشید.

Rate this post

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] کویر ورزنه به خاطر رطوبت نسبتا خوبی که دارد از پوشش گیاهی برخوردار است. این پوشش گیاهی در محیط کویری باعث شده کویر ورزنه میزبان حیوانات مختلفی نیز باشد. حیوانات کویر ورزنه طیف وسیعی را شامل میشود با وبسایت ایران را بگرد همراه باشید تا این حیوانات را بهتر بشناسید: […]

trackback

[…] کویر ورزنه در نزدیکی شهر ورزنه قرار دارد و بیابان خارا در نزدیکی روستای خارا می باشد. […]

حسین بهاری ورزنه
حسین بهاری ورزنه
6 ماه قبل

باسلام وادب واحترام
اینجانب حسین بهاری ورزنه دارای اقامتگاه سنتی به نام عمارت سنتی شاباز ورزنه در شهر کویری ورزنه هستم وآماده همکاری 09132030776-09905047932 varzanehshabaz_tourism
اقامتگاه بوم گردی عمارت سنتی شابازورزنه خانه ای با قدمت 90 ساله و متعلق به دوران پهلوی است. این اقامتگاه در سال 1397 پس از مرمت و بازسازی، به بهره برداری رسید. از نظر موقعیت مکانی، اقامتگاه بوم گردی عمارت سنتی شاباز ورزنه در شهر ورزنه و در حد فاصل شهرهای اصفهان و نایین یزد وشیراز قرار دارد. فاصله اقامتگاه شابازتا شهر اصفهان 110 کیلومتر و فاصله آن تا شهر نایین 75کیلومتر می باشد شاید یکی از بهترین اقامتگاها در شهر ورزنه هستیم 8اتاق 8 سرویس بهداشتی ایرانی وفرنگی حیاط بزرگ حوض آب وشاه نشین کل پشت بام آجر فرش برای خوابیدن در پشت بام ورصد ستاره وستاره چینی
. ورزنه اولین فلکه بعد از پمپ بنزین (فلکه نماز)خیابان شیخ بهایی بعد از فروشگاه کورش اولین کوچه شهید خیرالهی عمارت سنتی شاباز ورزنه
گردشگری نجومی وتفریحی در کویر ورزنه، از ستاره باران ورزنه تا خورشیدگرفتگی برنامه داریم۱۴۱۲