ورزنه

ورزنه

ورزنه از توابع بن رود استان اصفهان است و نزدیک به استان یزد می باشد. ورزنه جمعیت چندانی ندارد اما آثار دیدنی و تاریخی در آن به وفور دیده می شود. به همین رو همیشه به عنوان یکی از مناطق گردشگری استان اصفهان یاد میشود.

این شهر کویری بوده و در تابستان هوایی گرم و خشک و در زمستان هوایی سرد دارد. اختلاف درجه حرارت شب و روز در این شهر زیاد می باشد و آن هم به دلیل کمی رطوبت است. قبل از سفر بهتر است بدانید که دیدن سرسبزی در این قسمت استان اصفهان امکان پذیر نیست چرا که بارندگی در این قسمت از استان کم بوده و از این رو پوشش گیاهی چشمگیری ندارد.

در این خطه ی استان، بادهای مکرر همراه با گرد و خاک را داریم. توصیه می شود در روزهای خنک و سرد به ورزنه سفر کنید تا گرمای زیاد شما را اذیت نکند.

آخرین تمدن در کنار زاینده رود مربوط به 5 هزار سال پیش، در همین ورزنه بوده است. رودخانه زاینده رود به تالاب گاوخونی می رسد و این انتهای این رودخانه می باشد که این تالاب در ورزنه قرار دارد. گلدان های کشف شده از شهر ورزنه حکایت از آن دارد که در 5 هزار سال پیش بشر در این منطقه حاکم بوده و سکونت داشته است.

به محض ورود به شهر ورزنه توجهتان به نوع پوشش مردمان شهر جلب می شود چرا که زن های این روستا چادر سفی به سر دارند و مردان هم پیراهن و لباس های سفید پوشیده اند و حال شاید دلیل این نوع پوشش گرمای شدید حاشیه ی کویر است. این شهر به شهر سفید پوشان مشهور است.

ورزنه دارای آثار تاریخی و گردشی فراوانی است از جمله کویر زیبای ورزنه، تالاب گاوخونی، درساچه و معدن نمک خارا، بناهای تاریخی چون مسجد جامع تاریخی ورزنه و گاو چاه، دریاچه نمک خارا و ….

کویر ورزنه و بیابان خارا

کویر ورزنه در نزدیکی شهر ورزنه قرار دارد و بیابان خارا در نزدیکی روستای خارا می باشد.

تپه های خارا به دلیل ریگزار بودن و سستی تپه ها، مکانی مناسب برای تفریح نمی تواند باشد و از این رو امکانات تفریحی هم برای این منطقه در نظر گرفته نشده است؛ ولی کویر ورزنه دارای امکانات رفاهی و تفریحی زیادی برای مسافرین و مراجعین به این مکان است.

روزهای کویر ورزنه

کویر ورزنه بسیار دیدنی و جذاب می باشد از این رو هر ساله مسافران زیادی برای تماشای این عظمت و شکوه به سمت کویر ورزنه رهسپار می شوند. کویر ورزنه محیطی مناسب برای تفریح و خوش گذرانی می باشد چرا که تمام امکانات رفاهی و گردشی برای مسافران تدارک دیده شده است.

تفریحات کویر ورزنه

از جمله تفریحاتی که می توانید در روز در کویر ورزنه داشته باشید:

شتر سواری در کویر ورزنه

 اگر تا بحال شتر سواری نکرده اید حتما این سواری را امتحان کنید چون شتر سواری مثل اسب سواری نیست و این بخاطر حرکات جالب شتر وقت قدم برداشتن است. پس این تجربه را از دست ندهید.

شن سواری در کویر ورزنه

برای شن سواری شما نیاز به یک بورد یا همان تخته دارید که باید آن را کرایه کنید. شن سواری هم مانند سر سری روی برف بسیار هیجان انگیز است چرا که با سرعت مسیری را طی می کنید و باد گرمی که روی پوستتان می نشیند شما را سر شوق خواهد آورد.

موتور چهارچرخ سواری در کویر ورزنه

موتور سواری بر روی شن های روان بسیار هیجان انگیز است چرا که سرعت در عین وجود اصطکاک اتفاق می افتد چرا که ماسه ها نرم هستند و برای رفتن باید گاز بدهید و اینجاست که ماسه ها به هوا پرتاب می شود پس حتما یادتان باشد عینک دودی به چشم داشته باشید تا این ماسه ها شما را اذیت نکند و به چشمتان آسیبی وارد نسازد.

زیپ لاین در کویر ورزنه

زیپ لاین ورزنه کوتاه است و شاید اگر تجربه زیپ لاین سواری دارید به قطع گفته می شود نمی تواند شما را سر شوق بیاورد.

باگی سواری در کویر ورزنه

Buggy وسیله نقلیه ی ساده ایست که شما می توانید خودتان فرمان را در دست داشته باشید و در کویر ورزنه گردش کنید. باگی سواری یک جور آفرود سواری شخصی است که فرمان را در دست دارید.

پاراگلایدر در کویر ورزنه

در نزدیکی ورزنه دو سایت پاراگلایدر وجود دارد که با مراجعه به این سایت ها می توانید نوبت برای پرواز را هماهنگ کنید و اینگونه پروازی دلنشین و جذاب بر آسمان شن های کویر زیبا داشته باشید. تجربه ی پرواز، آرزوی بسیاری از ما انسان ها است که از طریق سواری با پاراگلایدر می شود به آن دست یافت.

آفرود سواری در کویر ورزنه

آفرود سواری با ماشین های شاسی بلندی که قادر به حرکت بر روی شن ها هستند انجام می شود که در این جا راننده مسافرانی را به تعداد، سوار می کند و با سرعت زیاد بر روی شن ها و تپه های شنی بالا پایین می پرد و این لذت آفرود سواری را نصیب مسافران می نماید.

شب های کویر ورزنه

شب کویر برخلاف روز کویر که هیجان انگیز و فعال و پویا است، سکوت و آرامشی دارد که این سکوت و آرامش را در هیچ کجای دنیا تجربه نخواهید کرد. دستان خود را زیر سر بگذارید و رو به آسمان بخوابید و به پهنه ی سیاه زیبا با پولک های چشمک زن چشم بدوزید؛ گویی همه ی این زیبایی شما تسخیر کرده است چون نمی توانید از دیدن این همه زیبایی چشم بردارید.

تفریحات کویر ورزنه در شب

عکاسی در شب در کویر

عکاسی در شب در کویر بسیار مهیج است ولی این عکس گرفتن نیازمند مواردی است:

دقت داشته باشید زمانی که ماه کامل است عکاسی خوبی در شب کویر نمی توانید داشته باشید پس به تقویم قمری دقت کنید.

داشتن دوربین فول فریم تا بتوانید در شب عکسی با کیفیت بالا بگیرید.

دیافراگم را کمترین بگذارید، ایزو پایین باشد، سرعت شاتر هم پایین بیاید.

داشتن گریپ برای دوربین لازم است تا بتوانید شاتر طولانی مدت باز باشد.

داشتن سه پایه ی عکاسی هم برای عکاسی در آسمان شب کویر  از لوازم ضروری است.

نکات ضروری شب مانی در کویر ورزنه

در کویر هوا بسیار گرم است و شبها هوا سرد است. بهتر است در انتخاب لباس دقت کنید و لباس های راحت و مناسب برای هوا را بپوشید. همچنین، باید ذخیره آب کافی در دسترس داشته باشید.

برای کمپ زدن در کویر، بهتر است یک منطقه مناسب با ارتفاع کافی انتخاب کنید. به دلیل وجود خطراتی مانند سیلاب و طوفان های گرد و غبار، انتخاب محل کمپ با دقت بسیار مهم است. برای نورپردازی شب، باید از چراغ های قوه استفاده کرد. در کویر تاریک است و در صورتی که از چراغ استفاده نکنید، راه رفتن و انجام کارهای دیگر در شب بسیار دشوار است.

برای خوابیدن در کویر، باید کمپینگ بالای زمینی استفاده کنید. در کویر، همیشه وجود حشرات و جانوران خطرناک مانند عقرب و حشرات سمی وجود دارد، بنابراین بهتر است از پادزهر و داروهای مورد نیاز برای حفاظت از خود استفاده کنید.

توجه کنید که همیشه برای کمپ کردن در کویر، نیاز به یک طرح اضطراری دارید. این طرح شامل نقشه، قطب نما، فانوس قوه، باتری و ذخیره کننده های غذایی و آب است. به این ترتیب، در صورت بروز هرگونه مشکل، می توانید خود را به خوبی محافظت کنید.

مهمترین نکته در شب مانی در کویر این است که نباید زباله های خود را در کویر رها کنید.

یادتان باشد که تلفن همراه در کویر ورزنه آنتن نمی دهد پس بهتر است آشنایان را قبل از ماندن، مطلع نمایید تا نگرانتان نشوند. پیشنهاد می شود که گوشی تلفن همراهتان را داخل پلاستیکی قرار دهید تا از آسیب شن های کویر در امان باشد.

در زمستان، روزها فوق العاده است ولی شب ها به شدت سرد می باشد و حتی ممکن است دما به منفی 10 درجه هم برسد. پس اگر قصد ماندن در کویر را دارید حتما با خود تجهیزات و لوازم مورد نیاز را ببرید.

دیدن طلوع و غروب خورشید در کویر بسیار زیباست و حس وصف نشدنی برایتان به ارمغان خواهد داشت.

اگر قصد شب ماندن در کویر را دارید دو کار می توانید انجام دهید :

 یا در سایت تفریحی خود بمانید و با خیال راحت شب را سپری نمایید و یا از نورهای سایت فاصله گرفته و واقعا در شب کویر وارد شوید.

برای تجربه ی ماندن در شب کویر بهتر است مواردی را در نظر داشته باشید:

*در جای بلند کمپ نزنید بهتر است که در گودال ها کمپ خود را بر پا نمایید.

*تا صبح آتش بر پا باشد و نگذارید آتش خاموش شود.

*با خود چوب برای سوزاندن ببرید چون به چوب های بیابان اعتمادی نیست.

لازم به ذکر است که در ورزنه خانه های اقامتی بوم گردی زیادی وجود دارد که برای ماندن می توانید این مکان ها را هم در نظر داشته باشید.

لوازم مورد نیاز در سفر به کویر

کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، دوربین عکاسی، کفش ساقه دار برای در امان ماندن از احتمال گزش حشرات، آب ، کمی غذا و تنقلات، پاور بانک و شارژر، لباس خنک و گشاد با رنگ روشن، پول نقد، مدارک مورد نیاز شناسایی.

تالاب گاوخونی

تالاب گاوخونی از ارزشمند ترین اکوسیستم های تالابی کشور است که در حاشیه ی جنوبی تالاب، نمکزارهای وسیعی وجود دارد که در سطح بین الملل به ثبت رسیده است. نمک این بخش استخراج و سپس بهره برداری می شود.

در مسیر تالاب گاوخونی کوهی به صورت تک وجود دارد که رنگ آن سیاه است و به کوه سیاه شهره شده است ودر واقع باقی مانده مواد مذاب آتش فشانی است.

مسجد جامع ورزنه

این مسجد هم مانند سایر بخش های این شهر ، ساده و بدور از تجمل است. این مسجد مربوط به دوره ی تیموریان است که به دست هنرمندان امروزی بازسازی و مرمت شده است. در اعیاد مذهبی این مسجد بسیار شلوغ می شود.

گاوچاه

در مناطق کویری که رودی وجود نداشته و تامین آب تنها از طریق چاه آب انجام می شده است. برای بالا آوردن آب (آن زمان پمپ آب نبوده) از گاو برای بالا کشیدن سطل آب از چاه استفاده می کردند. در ورزنه شخصی به نام ابراهیم حیدری با کمک گاوش این شیوه کشیدن آب چاه را برای همگان به نمایش می گذارد که این مکان به گاو چاه معروف است. این گاو چاه امروزه به یکی از آثار دیدنی ورزنه تبدل شده است.

از دیگر آثار دیدنی شهر ورزنه قلعه قورتان و کبوتر خانه قورتان است که می توانید برای بازدید از این آثار باستانی به سمت ورزنه رهسپار شوید.

حیوانات کویر ورزنه

با کم شدن آب تالاب گاوخونی و تغییرات منفی اکوسیستم منطقه با کاهش جمعیت حیوانی بخصوص پرندگان مهاجر رو به رو هستیم. ورزنه، یک کویر در جنوب شرقی ایران است که دارای شرایط آب و هوایی سخت و نامساعدی است. در این شرایط، حیواناتی زندگی می کنند که به شرایط آب و هوایی ورزنه، سازگاری یافته اند. در این منطقه حیواناتی چون شتر، روباه شنی، پامسواکی، سارگپه پا بلند، مار شتری، شغال، خرگوش، گربه، شاهین، افعی شاخدار دیده می شود.

این حیوانات با شرایط آب و هوایی و خشکی کویر سازگاری پیدا کرده اند و برای یافتن غذا و زندگی، با چالش های بسیاری مواجه هستند.

برای مثال، شترها با استفاده از چندین مکانیزم، از جمله تعریق کمتر، رشد ناخن کمتر، مصرف کمتر آب و تجمع چربی در کبد، با شرایط آب و هوایی ورزنه سازگار شده اند. همچنین، روباه شنی با توجه به نوع غذایی که مصرف می کند، قادر به زنده ماندن در شرایط خشک و بیابانی است. این روباه از سوسک، جوندگان کوچک، خزندگان، حشرات، لاشه حیوانات و حتی مواد گیاهی نظیر برگ، دانه‌های آب‌دار و صیفی‌جات تغذیه می‌کند.

در کل، حیوانات ورزنه با انطباق به شرایط آب و هوایی خشک و بیابانی، توانسته اند در این محیط سخت زندگی کنند و برای محافظت از زندگی خود، از رفتارهایی مثل جستجوی منابع غذایی و آب، ایجاد پناهگاه و جمعیت های کوچک تشکیل می دهند.

اگر به حیوانات علاقه مند هستید یک مقاله اختصاصی در مورد حیوانات کویر ورزنه در سایت ایران را بگرد هست که میتوانید مطالعه بفرمایید.

مسیر رسیدن به کویر ورزنه

برای رفتن به ورزنه از سمت اصفهان دو مسیر را می توانید در نظر داشته باشید .

در مسیر اول باید شما وارد اصفهان شوید و بعد وارد بزرگراه دستگردی شرق شده و به مسیر ادامه دهید تا به بلوار غدیر رسیده و بعد وارد خیابان فرهنگ و بعد قلعه شور را طی کرده و وارد بزرگ راه 15 خرداد گشته و از طریق خیابان نیک آباد و بلوار شهدا وارد جاده اصفهان ورزنه شوید و مسیر خود را به سمت کویر زیبا ادامه دهید.

در مسیر دوم وارد شهر اصفهان شوید و به سمت جاده آبشار در شرق بروید و در جاده اصفهان ورزنه قرار گیرید. این مسیر سر راست تر است.

توجه داشته باشید ورزنه فاقد فرودگاه و ایستگاه قطار است.

برای اینکه از تهران خود را به کویر ورزنه برسانی باید از شهرهای کاشان و اردستان عبور کرده و به شهر نایین برسید و سپس از جاده کمربندی به سمت تنگستان حرکت نمایید. کمی بعد از تنگستان وارد ورودی جاده ورزنه خواهید شد.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] از حیوانات کویر ورزنه که برای همه آشنا بوده و اتفاقا سواری با آن جزء بهترین […]