تبریز

تبریز

تبریز شهری زیبا، بزرگ و سرسبزی در شمال غربی ایران است و پایتخت تاریخی ایران لقب گرفته است. تبریز به شهر اولین ها در ایران مشهور است چرا که اولین های زیادی در این شهر بوده است. مثلا اولین خیابان برق کشی شده در ایران، در تبریز بوده است.

آب و هوای شهر تبریز کوهستانی است و جاذبه های زیادی برای گردشگران دارد. بناهای تاریخی شهر تبریز در کنار بناهای تاریخی شهر هایی مثل اصفهان و شیراز زبانزد و چشم انداز های طبیعی آن خیره کننده است. از جمله مکان های دیدنی شهرتبریز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز از جمله مکان های دیدنی شهرتبریز است که بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان می باشد و مساحتی بالغ بر یک کیلومتر دارد. بازار بزرگ تبریز ثبت میراث جهانی یونسکو شده است و در گذشته نقش بسیار مهمی در جاده ابریشم عهده دار بوده و به نوعی کسب و کار در دوران صفویان از طریق همین جاده رونق داشته است.

در سال 1193 هجری قمری زلزله ای در شهر تبریز آمد و بازار بزرگ تبریز را دچار ویرانی نمود ولی حکمران تبریز در آن زمان دباره دستور به ساخت مجدد این بازار عظیم داد و این بازار بزرگ به دستور نجفقلی خان دنبلی مجدد ساخته شد. در این بازار مسجد، مدرسه و کاروانسراهای تاریخی بسیاری وجود دارد که همگی نماهای آجری و گنبدی با طاق های زیبا دارند.

مسجد کبود تبریز

 مسجد کبود تبریز که به جهانشاه هم معروف است در قرن نهم هجری قمری به امر صالحه خانم دختر جهانشاه قراقویونلو ساخته شد. در زلزله سال 1193 هجری قمری این مسجد نیز ویران شد و تنها ایوان و ورودی اصلی آن باقی ماند. مسجد کبود نام خود را از کاشی های آبی خود دارد که دارای طرح های زیبا و پیچیده ای هستند.

در مسجد کبود خطاطی های بسیار دیدنی به چشم می خورد. در حال حاضر مسجد کبود یا مسجد جهانشاه از جمله آثار دیدنی شهرتبریز است. مسجد کبود تبریز در خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان ساعت و در جنب پارک خاقانی قرار دارد.

ارگ تبریز

ارگ تبریز از جمله دیدنی های شهرتبریز بوده که در قرن هشتم میلادی، استارت ساخت آن زده شده است. این بنا در زمان علیشاه ساخته می شد که با فروریختن سقف ارگ و مرگ علیشاه ناتمام ماند. در جنگ روسیه و ایران این بنای نیمه کاره به مکانی برای دفاع جنگی تبدیل شد و بسیاری از قسمت های آن ویران گشت و تنها دیوارهای شبستان در آن باقی مانده است.

ارگ تبریز از جمله آثار دیدنی شهر تبریز می باشد. ارگ علیشاه در سال 1310 ثبت آثار ملی شده است. برای رفتن به ارگ تبریز باید به ضلع جنوبی تقاطع امام خمینی و خیابان فردوسی مراجعه کنید و آنگاه این ارگ را در محدوده میدان ساعت خواهید دید.

روستای کندوان

از جمله مکان های گردشگری و دیدنی شهر تبریز می توان به روستای کندوان اشاره داشت. روستایی با خانه های لانه زنبوری که در دل کوه های آتشفشانی سهند قرار دارد. روستای کندوان در 48 کیلومتری شهرتبریز قرار دارد و معماری خانه های سنتی در کنار معماری خانه های مدرن قرار گرفته است.

روستای کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان می باشد و بیش از 7000 سال قدمت دارد. روستای کندوان ثبت آثار ملی شده است. در این روستا 117 خانوار زندگی می کند و برای رفتن به این روستا باید یک ساعت رانندگی نمود. برای رفتن به به روستای کندوان باید به شهرستان اسکو بخش مرکزی و دهستان سهند مراجعه کنید.

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز از بناهای تاریخی شهر تبریز است که در دوران سلجوقیان ساخته شده و بازار تبریز بعد ها در اطراف آن شکل گرفته است. مسجد جامع تبریز در طول دوران دستخوش ویرانی هایی به وسیله زلزله بوده که مرتب در دست بازسازی قرار گرفته است، از این رو معماری آن ترکیبی از قدیم و جدید است.

ورودی مسجد کاشی کاری شده و گلدسته های زیبایی دارد. مسجد جامع تبریز در سال 1310 ثبت آثار ملی شده است. برای رفتن به مسجد جامع تبریز باید به خیابان مطهری و در انتهای بازارتبریز بروید.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا قبرستان سرخاب از جمله آثار تاریخی تبریز است که بیش از 800 سال قدمت است. این قبرستان در زلزله ای در گذشته تخریب شد و در سال 1350 هجری قمری با طرح غلامرضا فرزان مهر بازسازی گشت و امروزه یکی از نماد های شهر تبریز شده است.

در قبرستان سرخاب بیش از 400 شاعر و فرد معروف مدفون هستند از جمله حکیم اسدی طوسی و سید محمد حسین بهجت تبریزی( شهریار ) هستند. برای رفتن به سرخاب باید به محله ششگلان و سپس خیابان ثقه الاسلام، تقاطع عارف و تکیه حیدر بروید.

پارک ایل گلی

از جاذبه های گردشگری در شهر تبریز می توان به پارک ایل گلی اشاره داشت که در این پارک دریاچه ای با عمق 12 متر وجود دارد و می توان در این دریاچه قایق سواری نمود. پارک ایل گلی در 7 کیلومتری مرکز شهرتبریز می باشد و از زمان آق قویونلوها عمارت ایل گلی در این مکان احداث شده است و در زمان صفویان هم این پارک گسترش یافته است.

پارک ایل گلی در سال 1378 ثبت آثار تاریخی ملی شده است. پارک ایل گلی برای پیکنیک خانوادگی و بازی بدمینتون بسیار مناسب است. گل در زمان ترکی معنایی شبیه به رودخانه دارد. برای رسیدن به پارک تاریخی ایل گلی باید به آزادراه کنار گذر جنوبی تبریز رفته و در آنجا ایستگاه مترو ایل گلی را می بینید.

کویر قوم تپه تبریز

تبریز با طبیعت زیبا و سرسبزش معروف است ولی باید بدانید که یکی از زیبا ترین کویر های ایران را در خود جای داده است. کویر تبریز کویر قوم تپه نام دارد. باد و خاک و گرد و غبار اینجا را پر از تپه های شنی کرده است.

موزه آذربایجان

موزه تبریز از موزه های باستان شناسی ایران است که در نزدیکی مسجد کبود می باشد. موزه آذربایجان در سال 1341 ساخته شده و پیش از آن در آن نمایشگاه هایی از سکه تبریز برگزار می شد. در موزه آذربایجان 1200 عتیقه می باشد که بخش کوچکی از آن ها به نمایش گذاشته می شود. برخی  از این عتیقه ها به عصر آهن میرسد. موزه آذربایجان دومین موزه باستان شناسی کشور بعد از موزه ملی تهران است.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس از جمله آثار تاریخی و دیدنی شهر تبریز می باشد که در کنار رودخانه ارس و در 17 کیلومتری جلفا قرار دارد. برای این که از شهر تبریز به ک کلیسای استفانوس مقدس بروید باید یک ساعت و نیم رانندگی داشته باشید. زمان دقیقی برای ساخت این کلیسا گزارش نشده است ولی برخی آن را مربوط به اوایل مسیحیت و برخی هم آن را مربوط به قرن چهار و قرن شش هجری قمری دانسته اند.

در زلزله های تبریز کلیسای استفانوس مقدس تخریب شده و در زمان صفویان بازسازی آن صورت گرفته است. کلیسای استفانوس مقدس دومین کلیسای بزرگ در ایران می باشد و در روز های خاص و مناسبت های خاص هزاران نفر به این کلیسا مراجعه می کنند. این کلیسا تنها مخصوص ارامنه نیست و مکانی برای گردهمایی های هنرمندان، دانشمندان و مورخان نیز می باشد. کلیسای استفانوس همه روزه از ساعت 9 صبح تا 19 عصر آماده پذیرش گردشگران عزیز شهر تبریز است.

پارک کوهستانی عینالی

کوه های عینالی بسیار زیبا بوده و منظره ای چشم گیر دارد و از بهترین جاذبه های گردشگری شهر تبریز محسوب می شود. توجه داشته باشید که اگر قصد صعود به قله را دارید حتما لباس گرم با خود ببرید چرا که هوا در قله بسیار خنک است. خوردن چای در این پارک زیبا را از دست ندهید.

پارک کوهستانی عینالی دارای امکاناتی چون دریاچه مصنوعی، تله کابین، زیپ لاین، رودخانه آجی چا و منطقه ای برای تمرین صخره نوردی می باشد. در بالای کوه عینالی آرامگاه عون ابن علی مربوط به دوران ایلخانی است.

پارک ملی کنتال تبریز

از جاذبه های گردشگری در تبریز می توان به پارک ملی کنتال اشاره داشت که در آن طبیعتی زیبا حاکم است. در این پارک ملی آسیاب های سنگی را می توانید مشاهده کنید. در اوایل بهار در این پارک لاله های رنگین در دامنه های کنتال زیبایی چشم گیری خواهند داشت.

خانه مشروطیت

خانه مشروطیت تبریز از جمله مکان های تاریخی و گردشگری شهر تبریز می باشد. خانه مشروطیت در یکی از محله های قدیمی تبریز قرار دارد و شما می توانید بعد از دیدن از بازار تبریز می توانید در خیابان مطهری تبریز به خانه مشروطیت بروید و از این مکان دیدن بفرمایید.

خانه مشروطیت متعلق به حاج مهدی کوزه کنانی بوده که به سبک قاجار طراحی و ساخته شده و محل تجمع ستارخان و باقرخان و دیگر افراد در زمان مشروطیت بوده است. این خانه در سال 1868 به وسیله ولی معمار ساخته شد. خانه مشروطیت دارای اتاق ها، تالار ها و راهرو های بسیاری است که راهروهی آن آینه کاری و شیشه کاری هستند.

معماری این خانه بی نظیر است. امروزه خانه مشروطیت تبدیل به موزه شده و در آن تندیس ها، وسایل ارزشمندی چون سلاح کمری ستارخان و اسناد تاریخی نگهداری می شود. سالانه گردشگران زیادی برای دیدن موزه مشروطه به تبریز سفر می کنند. خانه مشروطه در خیابان مطهری تبریز و روبه روی مسجد جامع قرار دارد.

باغ گلستان تبریز

برای بازدید از باغ گلستان تبریز باید به میدان هنرستان تبریز بروید. باغ گلستان در قدیم گورستان بوده و مساحت 53 هزار متر مربعی دارد و از جاذبه های تفریحی شهر تبریز می باشد. در این پارک استخر ها و حوض هایی وجود دارد که با وجود درختان و چمن ها در این مکان، زیبایی چشم نوازی را بر خود حاکم کرده است. باغ گلستان تبریز در سال 1308 شروع به فعالیت نموده است.

Rate this post

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
c083cbbf
c083cbbf
12 روز قبل

خیلی دوست دارم تبریز را از نزدیک ببینم ولی تابستون ها خیلی سرم شلوغه و زمستون ها هم میگن هوا سرده

ecocry
ecocry
8 روز قبل

راسته که میگن تبریز گدا نداره ؟