آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان از آثار تاریخی دوران ساسانی است که از جمله هفت آتشکده بزرگ زمان ساسانی بوده است که به دژ مهربین معروف بوده و امروزه به آن قلعه ماربین می گویند. آتشگاه اصفهان گزینه مناسبی برای افرادی است که علاقه زیادی به آثار تاریخی باستانی دارند و دیدن از این آتشکده ها برای آن ها لذت بخش است. آتشکده های سرزمین ایران در دوران حکومت ساسانیان به شکوه و جلال رسید و معروف ترین این آتشکده ها همین آتشگاه اصفهان است.

تاریخچه آتشگاه اصفهان

بنای تاریخی آتشگاه قدمتی بسیار زیاد دارد که به قرن ششم پیش از میلاد خواهد رسید و در قرن سوم میلادی، مکانی برای برپایی آتش بوده است. در نوشته ها و کتب قدیمی از این بنا با نام دژ مهرین یاد شده و بسیار از فرهنگ و تمدن شهرک باستانی مهرین و ماربین صحبت شده است که این خود نشانگر قدمت و اصالت این بنا می باشد.

امروزه در این بنای تاریخی ارزشمند سوراخ هایی دیده می شود که توسط دزدان گنج کنده شده است. این بنا در دوران پهلوی بازسازی شده است و گواه این امر، عدد 1353 حک شده بر روی برخی از خشت های قسمت شمالی این بنا است.

معماری آتشگاه اصفهان

آتشگاه بنای باستانی با قدمتی دیرینه است که یک سازه بزرگ به طول 107 متر است و دژی نفوذ ناپذیر می باشد. این سازه پنج طبقه دارد که اکنون فقط دو طبقه از آن دیده می شود. آثار ستون های محکم بلندی از دل کوه تا اتاقک بالای کوه قابل مشاهده است.

زمانی که از کوه بالا می روید آثار باقی مانده از پله ها را در دل کوه خواهید دید و همچنین پایه های باقی مانده بر دیواره ها نشانگر آن است که این بنا دارای گنبدی دوار و بلند بوه است.

این بنا از خشت خام ساخته شده است و همچنین در این بنا از ملات خاک رس، آهک استفاده شده که برای استحکام بیشتر بنا از ساقه های نی خشک در بین خشت ها کمک گرفته اند.

در بلندترین نقطه کوه اتاقکی گرد هشت گوشه که با خشت ساخته شده است که دور تا دورش پنجره هایی هشت گانه به قطر نیم متر وجود دارد. اعتقاد بر این است که این اتاقک با این پنجره ها مکانی برای نگهداری آتش جاودان بوده که توسط موبدان زرتشتی در این قسمت روشن نگه داشته می شده است.

باید ها و نباید های بازدید از آتشگاه

برای بازدید از آتشگاه حتما کفش مخصوص پیاده روی و یا کوه نوردی بپوشید تا پاهایتان در زمان بالا رفتن از کوه اذیت نشود. برای کهنسالان بالا رفتن از کوه و بازدید از آتشگاه توصیه نمی شود. بهتر است قبل از صعود به بالای کوه، وسایل خود را درون کوله ای بگذارید تا به راحتی از کوه بالا بروید و دستانتان آزاد باشد.

در پایین آتشگاه پارکی بزرگ برای استراحت بازدید کنندگان وجود دارد که می توانید از خدمات رفاهی و تفریحی پارک بهره مند شوید.

بهترین زمان بازدید از آتشگاه اصفهان

چون آتشگاه در بالای کوه قرار دارد و برای دسترسی به آن نیاز به بالا رفتن از کوه دارید بهتر است در زمان بهار از این قسمت بازدید بفرمایید چرا که در تابستان گرما و در زمستان هم سرما ممکن است شما را اذیت کند و اردیبهشت و خرداد هم ماه مناسبی برای بازدید است زیرا شلوغی فروردین را ندارد.

برای این که بهتر همه جا را ببینید بهتر است که بازدید را در طول روز انجام دهید. ساعات بازدید از آتشگاه اصفهان 9 صبح تا 17 عصر است  و برای بازدید از آتشگاه باید هزینه ای مختصر پرداخت نمایید یادآور هستیم که استفاده از پارک کنار آتشگاه اصفهان کاملا رایگان است و با خیال راحت در این پارک به تفریح بپردازید.

آدرس آتشگاه اصفهان

آتشگاه در اصفهان در بخش ماربین و هشت کیلومتری غرب اصفهان و در ارتفاع 100 متری کوه آتشگاه قرار دارد. آتشگاه در جنوب خمینی شهر اصفهان واقع شده است و این مکان در فاصله دو کیلومتری منارجنبان اصفهان و شمال بزرگراه اصفهان نجف آباد است. زمانی که بالای کوه آتشگاه می روید چشم انداز زیبایی از چار سوی شهر ، باغ ها و کشتزار های پیرامون خواهید دید.

برای رفتن به کوه آتشگاه اصفهان می توانید با خودروی شخصی بروید و یا خودرویی دربست کنید و برای رسیدن به آتشگاه از طریق اتوبان خرازی و خیابان جهاد خود را به خیابان آتشگاه برسانید و بعد از طی نمودن هشت کیلومتر در این خیابان به آتشگاه خواهید رسید، بعد از رسیدن به پای کوه خود را برای بالا رفتن از کوه آماده نمایید.

4.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها