آبشار پونه زار

آبشار پونه زار

آبشار پونه زار از زیبا ترین جاذبه های گردشگری استان اصفهان می باشد که در دره ای زیبا به نام پونه زار در فریدون شهر استان اصفهان واقع شده است. از آنجایی که در مسیر آبشار و اطراف آن گیاهان پونه می روید و در واقع این آبشار در دره ای از پونه به نام پونه زار قرار گرفته است از این رو نام این آبشار را پونه زار نهادند.

آبشار پونه زار حدود 75 متر ارتفاع دارد و تمامی چشمه هایی که آب این آبشار را تامین می کنند دائمی بوده از این رو این آبشار در تمامی ماه های سال آبدهی دارد پس آبشار پونه زار همیشه جاری است. آب این چشمه ها از ذوب شدن برف ها و یخچال های قله های بلند زاگرس می باشد که پس از گذر از دل سنگ ها به رود وهرگان در اعماق دره های کوهستانی متراکم در غرب استان اصفهان منتهی می شود.

این آبشار در کنار آبشار سمیرم و آبشار بی بی سیدان یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای استان اصفهان است.

آبشار پونه زار در فریدون شهر بعد از روستای چغیورت یا همان روستای پشت کوه واقع است و برای رسیدن به این آبشار باید نیم ساعت از این روستا پیاده روی کنید. در نزدیکی این آبشار روستای دربند هم وجود دارد که می توانید از این روستا هم دیدن بفرمایید.

در این منطقه گیاهان وحشی زیادی رشد می کند از جمله این گیاهان می توان زرشک وحشی را نام برد که در میان راه پاکوب آبشار روییده است. آبشار پونه زار از چندین سرچشمه شکل گرفته است که در میانه راه هم چند چشمه دیگر به آن می پیوندند.

آب آبشار پونه زار از دره ی دربند به دره ی پونه زار می ریزد و در منطقه ییلاقی همستان به رودخانه ی یلان متصل می گردد. آب آبشار در همه فصول جاری و روان است بجز فصل سرما که یخ می بندد ناگفته نماد که آب آبشار بسیار گواراست. آبشار پونه زار به دلیل بکر بودن طبیعتی که دارد در روزهای تعطیل بسیار شلوغ می شود و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشد.

لبه های آبشار پونه زار بسیار خطرناک و ریزشی است حواستان باشد که برای عکس گرفتن و نگاه کردن خیلی به لبه ها نزدیک نشوید و جانب احتیاط را رعایت فرمایید تا خطری شما را تهدید نکند.

بهترین زمان بازدید از آبشار پونه زار

فریدونشهر سردسیر است و منطقه ای هم که آبشار در آن قرار دارد، بخش سردسیر می باشد از این رو بهترین فصل برای بازدید از آبشار و گردش در این منطقه بهار و تابستان است. ناگفته نماند که در فروردین هنوز آب و هوای این منطقه خنک رو به سردی است.

البته نباید منکر زیبایی طبیعت آبشار پونه زار در پاییز هزار رنگ و یا حتی در زمستان پر از برف و یخبندان شد که قطعا برای خیلی از افراد این مناظر بسیار دیدنی و رویایی است. اگر قصد بازدید از آبشار پونه زار را در پاییز و زمستان داشتید حتما وسایل لازم گرمایشی را همراه خود ببرید.

آدرس آبشار پونه زار

فریدون شهر در غربی ترین نقطه و در 180 کیلومتری استان اصفهان می باشد که برای حرکت به سمت آبشار پونه زار، باید خود را به فریدونشهر رسانده و آنگاه از خروجی میدان جهاد، از فریدون شهر خارج شوید بعد از 3 کیلومتر به یک سه راهی خواهید رسید وارد مسیر سمت راستی شوید این مسیر به سمت چشمه لنگان می رود.

در این قسمت پیست اسکی فریدونشهر را می بینید، پس از گذشت از 10 کیلومتر رانندگی به روستای چغیورت رسیده و مسیر را تا غرب روستا ادامه داده و بعد از 6 یا 7 کیلومتر رانندگی تابلوی روستای دربند را خواهید دید، مسیر پر پیچ و خم را ادامه داده تا در سمت چپ خود تابلوی آبشار پونه زار را ببینید.

فریدونشهر 25 کیلومتر تا آبشار پونه زار فاصله دارد که به دلیل پر پیچ و خم بودن جاده، طی مسیر حداقل 30 دقیقه زمان می برد. بعد از رسیدن به پارکینگ باید 30دقیقه هم پیاده روی نمایید تا به چشمه های پونه زار و بالای آبشار برسید. برای دیدن خود آبشار باید از کناره آبشار به پایین بروید که باید گفت که شیب این قسمت به نسبت تند و مسیر هم پر از خزه می باشد پس بسیار لغزنده است، از این رو باید جوانب احتیاط را رعایت فرمایید. با این همه دیدن آبشار را اگر توانایی رفتن دارید از دست ندهید چرا که بسیار اغوا کننده است.

محل اقامت هنگام بازدید از آبشار پونه زار

جای تاسف دارد که بدانید در محل آبشار پونه زار امکانات مناسبی برای اقامت ندارد اما در صورت تمایل می توانید شب را در این منطقه سپری نمایید. در این مکان چند جایگاه برای کمپینگ در طبیعت تعبیه شده است؛ این مکان شب های بسیار سردی دارد و برای شب ماندن نیاز به وسایلی چون کیسه خواب، لباس گرم و پتو دارید.

آبشار پونه زار در نزدیکی فریدون شهر است و برای شب ماندن می توانید در این شهر اقامت داشته باشید. خیلی از افراد صبح زود برای گردش در آبشار پونه زار به این مکان مراجعه می کنند و شب را به اقامتگاه های شهرهای نزدیک می روند.

پیشنهادات لازم برای بازدید از آبشار پونه زار فریدونشهر

*در بالای آبشار دره ای با چشمه سارها و درختان انبوه وجود دارد که مکانی مناسب برای استراحت است.

*برای بازدید بهتر است روز های غیر تعطیل را انتخاب نمایید چرا که این آبشار در روز های تعطیل بسیار شلوغ است. در صورتی که امکان بازدید در روزهای غیر تعطیل را ندارید حتما صبح اول وقت خود را به آبشار برسانید تا جای مناسبی برای اقامت پیدا کنید.

*در کنار آبشار پارکینگ وجود دارد پس از این جهت نگرانی نداشته باشید.

*در این مکان مغازه ای برای خرید وجود ندارد پس با خود آب و مواد غذایی لازم را بردارید.

*آبشار پونه زار به تعداد محدودی آلاچیق برای کمپ دارد که باید صبح زود به این مکان بروید تا آلاچیق خالی پیدا نمایید.

*در حوضچه آبشار پونه زار امکان آبتنی وجود دارد.

*لبه های آبشار پونه زار بسیار خطرناک هستند و احتمال ریزش دارند پس خیلی به لبه های آبشار نزدیک نشوید تا از خطر در امان باشید.

*پایین رفتن از کنار آبشار برای کودکان و افراد مسن بسیار دشوار است چون شیب تند لغزنده ای دارد.

*برای سفر به آبشار پونه زار از کفش مناسب برای طبیعت گردی و کوهنوردی استفاده نمایید.

*زباله هایتان را درون کیسه ریخته و در سطل پارکینگ قرار دهید تا با تمیز بودن طبیعت، افراد بعد از شما هم  از این زیبایی لذت ببرند.

Rate this post

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها