آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی

پایتخت فرهنگی ایران، شیراز شهر نارنج و ترنج و شهر شعر و ادب است که از زیبا ترین شهرهای ایران و جهان می باشد. شیراز هر ساله پذیرای گردشگران خارجی و داخلی بسیاری است. از جمله جاذبه های گردشگری شیراز، آرامگاه خواجوی کرمانی است که در شمال شهر شیراز است. خواجوی کرمانی شاعر برجسته ایرانی بوده که آرامگاهش در سال 1315 توسط اداره فرهنگ فارس در شیراز ساخته شد.

تاریخچه آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

کمال الدین ابوالعطا محمود بن علی بن محمود، ملقب به خواجوی کرمانی از شاعران مشهور قرن هشتم هجری بوده است. خواجوی کرمانی در کرمان متولد شد. ایشان علاقه وافری به سیاحت داشت و بعد از سفر به آذربایجان، عراق، شام، اصفهان ری و مصر، شیراز را برای اقامت انتخاب نمود.

دیوان شعر و پنج مثنوی از خواجوی کرمانی به جای مانده است. ایشان در سال 752 هجری در شیراز درگذشت و در تنگه الله اکبر دفن شد. در سال 1315 اداره فرهنگ شیراز آرامگاهی برای این شاعر به نام ساخت و در سال 1370 به مناسبت کنگره خواجو با همکاری استانداری فارس و شهرداری شیراز این بنا مرمت گشت.

معماری آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی معماری زیبایی دارد. این آرامگاه سقف ندارد و در محیط روباز  بر روی سکویی قرار گرفته است که 10 پله از زمین فاصله دارد. سنگ قبر خواجوی کرمانی در مرکز این آرامگاه و دارای برآمدگی بوده و زیر محفظه ی شیشه ای است. بنا به رسم آن زمان، دو ستون کوتاه کنار سنگ قبر خواجو قرار دارد و در کنار آن مجسمه ای سنگی از خواجوی کرمانی می باشد.

بخش های مختلف آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

در قسمت شمالی محوطه آرامگاه خواجوی کرمانی، فرهنگسرای خواجوی کرمانی قرار دارد که بر دیوار این فرهنگسرا دو غزل از خواجو با خط نستعلیق نوشته شده است.

3 غار در نزدیکی آرامگاه خواجوی کرمانی وجود دارد که یکی از این غارها محل عبادت خواجوی کرمانی و مریدان وی بوده و غار دیگری که طاق کجاوه ای در دهانه و نقش برجسته ای از رستم و شیر در کنار این غار است، آرامگاه خواجه عمادالدین محمود، وزیر شاه شیخ ابو اسحاق اینجو می باشد.

نقش ناتمامی از فتحعلی شاه قاجار و پسرانش در کنار غار دیده می شود که در داخل کوه دو نیم ستون به سبک دوران زندیه کار شده است. در کنار این آرامگاه، بوستان زیبای خواجو قرار دارد که مکان مناسبی برای گردش می باشد.

فصل مناسب برای بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

فصل بهار زمان مناسبی برای سفر به شیراز و بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی است چرا که در این فصل سرسبزی و هوای مطبوع بیداد می کند.

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

باید بدانید که آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز در کنار دروازه قرآن قرار دارد و شما می توانید خود را از طریق بلوار ربانی و یا هفت تنان با وسیله نقلیه ی عمومی و یا خودروی شخصی خود را به آرامگاه خواجوی کرمانی برسانید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] تنگه الله اکبر میان کوه باباکوهی و چهل مقام در نزدیکی آرامگاه خواجوی کرمانی قرار دارد و در خروجی شهر به سمت مرودشت می باشد. در […]