آرامگاه بی بی دختران شیراز

آرامگاه بی بی دختران شیراز

آرامگاه بی بی دختران شیراز یکی از بقاع متبرکه در این شهر است که به امر یک زن و برای یک زن ساخته شده است. این آرامگاه دو طبقه است و به بی بی خدیجه( ام عبدالله)، نوه امام سجاد (ع) مختص می باشد که زنی از سلاطین دوران زندیه، دستور بنای این بقعه را داده است.

این بنا دستخوش ناملایمتی های روزگار شده و تخریب گشته و این بنای امروزی مربوط به دوران ایلخانی است. از قدیم الایام دختران دم بخت با بستن پارچه و یا نخ به ضریح این امام زاده به ام عبدالله متوسل می گشتند و برای اجابت حاجت خود دست به دامن می شدند از این رو نام این آرامگاه را بی بی دختران گذاشتند. آرامگاه بی بی دختران شیراز در سال 1347 ثبت آثار ملی شده است.

تاریخچه آرامگاه بی بی دختران شیراز

بیک خاتون همسر بنیان گذار سلسله ی آل مظفر یعنی قتلان (قتلغ خان) و مادر شاه شجاع دستور به ساخت آرامگاه بی بی دختران را داد ولی این بنا در زلزله تخریب گشت و بازسازی این بنا در دوران ایلخانی به دستور محمدقلی خان ایلخانی که بسیار به هنر و فرهنگ علاقه داشت انجام شد از این رو بنای کنونی منصوب به دوره ایلخانی است.

گفته شده که در اطراف این بقعه گورستانی بوده که امروزه سنگ قبر های این گورستان را به دیواره ها کار گذاشته اند و بخشی دیگر از این گورستان که مخروب گشته تبدیل به دبستان شده است. آرامگاه بی بی دختران شیراز در سال 1347 ثبت آثار ملی شده است.

معماری آرامگاه بی بی دختران شیراز

آرامگاه بی بی دختران در شیراز معماری و تزیینات ساده ای دارد که به نوعی این معماری و سادگی منحصر به فرد است و حس آرامش را به بازدید گنندگان خود القا می نماید. آرامگاه بی بی دختران در شیراز بنای چند وجهی با گنبد بلندی دارد که حتی روی گنبد هم کاشی کاری ویژه ای دیده نمی شود.

در داخل بقعه کاشی کاری ها و منبت های ارزنده ای دیده می شود. آرامگاه بی بی دختران دو طبقه و با آجر ساخته شده است و در احاطه درختان تنومندی قرار دارد که زیبایی بی نظیری را به وجود آورده است. این آرامگاه درب های متعددی در چهار طرف بنای مربعی دارد و ایوان هایی کوچک مشرف به درب ها در هر سمت بنا با طاق هایی زیبا و تزیین شده زیبایی خاصی را به بنا داده است. فضای اطراف آرامگاه بی بی دختران مکان خوبی برای پیاده روی و فرار از شلوغی های شهر شیراز است.

در فضای داخلی بقعه بی بی دختران کتیبه ای به خط نسخ دیده می شود که در میان کاشی کاری ها و منبت کاری های زیبای داخل خود را نشان می دهد. در وسط صحن بقعه، محفظه ای چوبی قرار دارد ولی قبر ام عبدالله در قسمت زیرزمین این بنا قرار دارد که در این قسمت به روی عموم بسته است.

روی گنبد پنجره های مشبک زیبایی دیده می شود که روشنایی داخل را تامین می کنند. طبقه دوم این بنا دارای بالکن های زیادی است که با نرده های چوبی مشبک زینت شده اند و با مقرنس های گچ بری شده تزیین گشته اند. زمانی که در این بالکن ها بایستید می توانید فضای امام زاده را به خوبی ببینید و همچنین از این قسمت می توانید عکس های زیبا بگیرید. در نزدیکی آرامگاه بی بی دختران، اتاق آینه کاری شده ای قرار دارد که آرامگاه برخی مشاهیر به نام شهر شیراز در آن جا می باشد.

زمان مناسب برای بازدید از آرامگاه بی بی دختران شیراز

اردیبهشت ماه، زمان مناسبی برای سفر به شهر شیراز و بازدید از آرامگاه بی بی دختران شیراز است چرا که در این فصل فضای اطراف این بقعه سرسبز و زیباست. آرامگاه بی بی دختران شیراز یکی از مکان های گردشگری تقریبا ناشناخته شیراز است که برای بازدید گرشگران حرفه ای مکانی ایدال است.

آدرس آرامگاه بی بی دختران در شیراز

آرامگاه بی بی دختران شیراز در محله سنگ سیاه، محله قدیمی شهر شیراز قرار دارد. این محله بناهای تاریخی زیادی را در خود جای داده است. برای رفتن به آرامگاه بی بی دختران باید خود را به بلوار دستغیب برسانید. ایستگاه اتوبوس احمدی در نزدیکی آرامگاه بی بی دختران قرار دارد. ایستگاه مترو زندیه هم در یک کیلومتری این بنا می باشد. به راحتی با اتوبوس و مترو و یا خودروی شخصی می توانید خود را به آرامگاه بی بی دختران برسانید.

هزینه بازدید از آرامگاه بی بی دختران شیراز

برای بازدید از آرامگاه بی بی دختران شیراز نیازی به پرداخت هزینه ندارید و در کمتر از یک ساعت به راحتی می توانید از این بنای زیبا بازدید داشته باشید.

Rate this post

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها