آب انبار وکیل شیراز

آب انبار وکیل شیراز

آب انبار وکیل شیراز یکی از آب انبار های کریم خانی است که معماری زیبا و منحصر به فردی دارد. این آب انبار به امر کریم خان زند و برای تامین آب آشامیدنی شهر شیراز ساخته شده و امروزه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در شهر شیراز به حساب می آید و در حال حاضر آب انبار وکیل شیراز، عمیق ترین موزه گالری ایران می باشد و ثبت آثار ملی شده است.

آب انبار شیراز بخشی از محور تاریخی ایران می باشد که شرایط دوران زندیه را به خوبی نمایش می دهد. بادگیر این آب انبار دارای تزیینات آجری زیبایی است.

تاریخچه آب انبار وکیل شیراز

آب انبار وکیل شیراز مانند همه آب انبار ها با هدف تامین آب آشامیدنی مردم در فصول مختلف سال خصوصا فصل تابستان ساخته شده است. اب انبار وکیل یکی از چند آب انبار عام المنفعه ی ساخته شده توسط کریم خان زند در فاصله سالهای 1138 تا 1143 است.

بنا به نقل برخی از منابع تاریخی این آب انبار در سال 1180 هجری قمری همزمان با ساخت مسجد وکیل شیراز ساخته شده است.  آب در آب انبار وکیل با نمک پاشی تصفیه می شده و در اختیار مردم قرار می گرفته و این رویه تا چند سال ادامه داشته است و در اردیبهشت سال 1331 لوله کشی آب به منازل انجام شد و به مرور آب آب انبار وکیل و سایر آب انبار های شهر شیراز از رده خارج شدند.

معماری آب انبار وکیل شیراز

معماری کلی آب انبار وکیل در شیراز برگرفته از معماری دوران صفویه است. این سازه بسیار محکم و بزرگ بوده و مخزن بسیار عظیمی را دارد. طرح کلی آب انبار وکیل شیراز از راه پله سنگی، مخزنی به شکل مستطیل، بادگیر و پوشش طاق شکل گرفته است.

بادگیر های این آب انبار با استفاده از آجر به زیباترین شکل ممکن تزیین شده اند. هدف از ساخت این بادگیر های زیبا، خنک نگه داشتن آب و کمک به تهویه داخل آب انبار بوده است. در اطراف آب انبار وکیل شیراز ساختمان هایی وجود داشته که به مرور از بین رفته اند حتی بر روی این آب انبار هم نقاره خانه بوده که این بنا هم با گذشت زمان به سمت نابودی رفته است.

فصل مناسب برای بازدید از آب انبار وکیل در شیراز

بهترین زمان برای بازدید از آب انبار وکیل در شیراز فصول ابتدایی سال می باشد، شما می توانید در این فصول به شیراز زیبا مراجعه فرمایید تا با کارکرد آب انبار وکیل بهتر آشنا شوید. برای بازدید از آب انبار وکیل شیراز تنها کافی است مبلغ ناچیزی پرداخت نمایید که این مبلغ در مقابل بازدید جذابی که دارید اصلا به چشم نمی آید.

آدرس آب انبار وکیل در شیراز

از آنجایی که ایستگاه های مترو و اتوبوس در شیراز فاصله ی بسیار کمی با آب انبار وکیل دارند از این رو بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی از اتوبوس و مترو برای دسترسی به آب انبار وکیل استفاده می کنند. توجه داشته باشید که ایستگاه مترو زندیه تنها 1 کیلومتر با آب انبار وکیل فاصله دارد و فاصله بین ایستگاه اتوبوس شهرداری و آب انبار وکیل تنها 800 متر است و شما تنها با چند دقیقه پیاده روی می توانید خود را آب انبار وکیل برسانید و از دیدن زیبایی و معماری دوران زندیه لذت ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها