شیراز

شیراز

شهر شیراز یکی از شهر های پرطرفدار برای توریست های داخلی و خارجی است چرا که آثار باستانی و تاریخی و جاذبه های تفریحی گردشگری، هتل های لوکس، و رستوران های عالی دارد.

شیراز از جمله شهر های کلان باستانی و بزرگ ایران است که در دوره ای مرکز حکومت سلسله ی زندیه بوده است و علاوه بر اینکه آثار تاریخی زیادی دارد، در منطقه کوهستانی قرار گرفته و به همین دلیل آب و هوای این منطقه معتدل و مرطوب است از این رو محیط مناسبی برای رشد گل های نرگس می باشد.

شهر شیراز به عنوان شهر شاعران و ادبیات و شراب و گل شناخته می شود، در این شهر بسیاری از باغ های میوه وجود دارد که این شهر را به شهر سرسبزی تبدیل کرده است.

باید بدانید بهترین فصل سفر به شیراز، فصل بهار در ماه اردیبهشت است چرا که در اردیبهشت آب و هوایی دلپذیر دارد و جشنواره های بهارنارنجی که در اردیبهشت برگزار می شود، می تواند خاطره ی به یاد ماندنی در ذهنتان ماندگار  نماید.

در این مقاله به چند نمونه از جاهای دیدنی و گردشگری شیراز اشاره می کنیم:

مکانهای تاریخی شیراز

حافظیه

حافظیه ی شیراز اولین مکانی است که مسافران و گردشگران برای بازدید انتخاب می کنند. حافظیه آرامگاه حافظ شیرازی شاعر قرن هشتم است که به لسان الغیب شهره بود. حافظیه یک مکان تفریحی زیبا است چرا که در اطراف آن مقبره ی سراسر نور، درختان بهارنارنج و گل های رنگارنگ می باشد و اینگونه این فضا بسیار زیبا شده است از این رو حافظیه را همه با بوی نارنج در فضایی زیبا و سرسبز می شناسند.

مقبره ی لسان الغیب با کاشی کاری های زیبا و نقوش قدیمی و غزل های دیوان حافظ بر روی سنگ مرمر بسیار دیدنی است.

حافظیه جایی خاص در شیراز است که فضای آن دو قسمت می باشد که به وسیله تالار بزرگی به هم متصل شده اند، این تالار در دوران زندیه ساخته شده است و دارای 20 ستون 5 متری است.

برای بازدید از حافظیه می توانید در بهار و تابستان از ساعت 7.5 تا 10 شب و در زمستان از ساعت 8 الی 9.5 شب به حافظیه مراجعه نمایید.

حافظیه در شمال شهر شیراز قرار دارد و حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات و نزدیک به دروازه قرآن می باشد.

سعدیه

سعدیه ی شیراز مکانی بسیار زیبا در شیراز است که سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را در خود جای داده است. سعدی شاعری ملقب به استاد سخن می باشد که با رفتن به این مکان می توانید رنگی از آرامش را به خود ببینید. در سعدیه علاوه بر آرامگاه استاد سخن، آرامگاه شوریده شیرازی و دیگر بزرگان نیز هست.

در این مکان باغ بزرگ و زیبایی است که شما با گشتن در این گل ها و گوش دادن به موسیقی سنتی می توانید روح خود را جلا دهید. با حضور در سعدیه می توانید که بستنی و فالوده ی سنتی قدیمی سعدی، بستنی سنتی و فالوده سنتی کافه سروناز، ساندویچ نارون، بستنی سعدی اصلی، کافه سعدی بروید و قدری از وقت خود را شیرین کنید.

ساختمان آرامگاه سعدی شامل دو ایوان متقاطع است که ردیف پله ها در روبه روی بنا واقع شده است. سعدیه دارای گنبد فیروزه ای جذابی می باشد که در داخل بنا هم سنگ مرمر کار شده که فضا را بسیار زیبا کرده است.

سعدیه دارای هشت ستون می باشد که با کاشی کاری مزین شده است. باغ سعدیه سبک ایرانی دارد و طراح ورودی سعدیه، معمار فرانسوی به نام آندره گدار بوده که بنای حافظیه را هم طراحی نموده است. سعدیه در نزدیکی باغ دلگشا و انتهای خیابان بوستان شیراز است.

توجه داشته باشید که ایستگاه اتوبوس به سعدیه نزدیکتر از ایستگاه مترو است.

آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ آرامگاه حضرت احمد بن موسی پسر ارشد امام موسی کاظم(ع) ، برادر امام رضا(ع) است که به شاهچراغ مشهور است. در ضلع شمال شرقی این مکان مقبره برادر کوچک این حضرت قرار دارد. این زیارتگاه از لحاظ هنر معماری اسلامی ایرانی اهمیت بسیاری دارد.

این مکان آینه کاری ها و کاشی کاری هایی را دارد که به سبک آذری انجام شده و مربوط به زمان ایلخانی است. این زیارتگاه دارای چهار شاه نشین در چهار گوشه ی حرم و در سمت غرب مسجدی واقع شده است. ضریح حرف نقره است که در بخش شاه نشین زیر گنبد قرار دارد حوض بزرگ فواره داری در وسط و درختان زیبایی در اطراف این زیبایی را صدچندان کرده اند. این حرم 4 صحن  و 3 شبستان دارد.

در اولین نگاه شما جذب تماشای گنبد شاهچراغ خواهید شد چرا که کاشی کاری های آبی فیروزه ای، لاجوردی، مشکی زرد، طلایی شما را مسخ زیبایی می کند. شاه چراغ دو گلدسته بلند دارد که دیگر این زیبایی تکمیل می شود. در داخل حرم آینه کاری ها و شیشه های رنگی را خواهید دید که با انعکاس نور زیبایی را صد چندان می نماید.

شاه چراغ در خیابان لطفعلی خان زند، بلوار دستغیب و در خیابان 9دی قرار دارد و شما عزیزان می توانید در هر ساعتی از شبانه روز به این مکان مقدس مراجعه نمایید.

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی از آثار مهم تاریخی شهر شیراز است که مربوط به معماری دوران زندیه می باشد. این ارگ محل سکونت خانواده سلطنتی زندیه بوده است. این ارگ در شمال شرقی میدان شهدا می باشد. این ارگ معماری جالبی دارد و آن ترکیب معماری مسکونی با معماری نظامی است.

ارگ کریم خان دارای بخش هایی همچون اتاق، ایوان، باغچه، آبنما را دارد که یادآور معماری مسکونی است و همچنین دارای چهار برج بلند نگهبانی در چهار سمت ارگ بوده و دیوار های بلند آجری دور تا دور این ارگ کشیده شده است و اینگونه معماری نظامی به تصویر کشیده شده است.

ارگ کریم خان بزرگ ترین بناهای تاریخی آجری شیراز است که بنای بیرونی 12 متر ارتفاع دارد.

شیراز

بازار وکیل

بازار وکیل به امر کریم خان زند ساخته شده است و یک بازار با حجره های قدیمی و معماری سنتی است که قدم زدن و دیدن شور و پویایی در این بازار شما را به وجد می آورد. بازار وکیل در کنار مسجد جامع وکیل می باشد. این بازار در خیابان لطفعلی خان زند و در جنوب شرقی میدان شهرداری قرار دارد و در روزهای جمعه تعطیل است و در روزهای دیگر از ساعت 8 تا 9 شب یکسره باز می باشد.

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از دروازه های شیراز است که در ورودی شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد که طاق های بلندی دارد. به دستور امیر سلسله دیلمیان،  عضدالدوله دیلمی قرآنی در بالای طاق در محفظه ای قرآنی قرار داد تا مسافران به سلامت سفر کنند. مسافران اصفهان شیراز هنگام ورود به شیراز دروازه قرآن را می بینند.

در زمان کریم خان زند مجدد دروازه قرآن ساخته شد و دو جلد قرآن به اتاقک بالای سازه منتقل شد. آیات این قرآن ها وسط یک شاهزاده ی تیموری با خطی خوش نوشته شده است. این قرآن ها امروزه در موزه پارس نگهداری می شوند. در نزدیکی دروازه قرآن مقبره خواجوی کرمانی قرار دارد.

مسجد وکیل

مسجد وکیل یا همان مسجد سلطانی از دیگر مکان های تاریخی دیدنی شهر شیراز است که مربوط به دوران زندیه است. بازار وکیل در شرق مسجد و حمام وکیل هم در شمال مسجد قرار دارد.

مسجد وکیل مربوط به دوره ی زندیه است که 48 ستون بزرگ سنگی و مارپیچ دارد. سقف این مسجد تماما کاشی کاری شده است در این کاشی کاری بیشتر از رنگ های سبز فیروزه ای و زرد استفاده شده است از این رو در نوع خود بی نظیر است چرا که با دقت میناکاری شده است.

مسجد وکیل در خیابان آیت الله طالقانی در غرب بازار وکیل قرار دارد و از ساعت 8.5 صبح تا 9.5 شب می توانید برای بازدید به این مسجد مراجعه نمایید.

حمام وکیل

حمام وکیل به دستور کرم خان زند با پیشرفته ترین اصول معماری ساخته شده است و شاهکاری در هنر معماری سنتی محسوب می شود به گونه ای هوشمندانه طراحی این حمام صورت گرفته است که سرما وارد این حمام نشده و گرما هم از این حمام خارج نمی گردد.

 حمام وکیل در مرکز شهر شیراز قرار دارد و به امر وکیل الرعایا ساخته شد. این حمام دارای گرم خانه، شاه نشین، خزینه ، رختکن است. شاه نشین دارای ستون های رنگی است که دارای نقاشی های  نبردها حضرت علی، معراج پیامبر، دیدار عاشقانی چون بیژن و منیژه، شیرین و فرهاد است.

شیراز این شهر خوش آب و هوا دارای مناظر طبیعی بکر زیادی است که بسیاری از توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی هر ساله به عشق این مناظر طبیعی پا به شیراز می گذارند. در این مقاله به طور خلاصه به تعدادی از مناظر طبیعی و دیدنی شهر شیراز می پردازیم.

تخت جمشید

تخت جمشید ایران قدمتی 2500 ساله دارد. این بنای تاریخی دیدنی پایتخت هخامنشیان بوده و نمادی از عظمت و شکوه تمدن ایران و ایرانی به حساب می آید. بازدید از این بنای با شکوه در تمام روزها آزاد است. این بنا به امر داریوش هخامنشی بنا شده است. این بنای عظیم در طی سالیان طولانی مورد آسیب و حمله قرار گرفته است و برخی از آثار این مکان تخریب شده است ولی با این همه بازدید از این بنا و کاخ ها و کتیبه ها خالی از لطف نیست.

تخت جمشید در جاده اصفهان و در شهر مرودشت شیراز قرار دارد.

طبیعت گردی در شیراز

دشت ارژن

دشت ارژن یا ارزن یا ارجن در 60 کیلومتری شهر شیراز و در نزدیکی کازرون قرار دارد. دشتی پر از لاله های واژگون که برای سپری کردن عصر یک روز و نوش جان کردن یک عصرانه ی شاد بسیار دلنشین است. اقامتگاه های بوم گردی و مسافر خانه ها و همچنین هتل های جاده شیراز و کازرون مکان مناسبی برای گذراندن شبی شیرین است.

در مسیر رسیدن به این دشت رستوران ها و کافه های زیبایی وجود دارد که می توانید برای گذران وقت و داشتن خاطره ای خوش از این به این مکان ها سر بزنید.

در نزدیکی دشت ارژن، تالاب ارژن می باشد که بسیار دیدنی است و به دریاچه ارژن هم مشهور شده است. دشت ارژن در زمستان و پاییز هم بسیار زیبا است و منزلگاه پرندگان مهاجر و دشت پر از گل نرگس شما را مسرور می سازد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم در شیراز با شکوهترین باغ ها در شیراز به حساب می آید این باغ به باغ گیاه شناسی مشهور است و قدمت این باغ به زمان سلطنت آل اینجو مغول می رسد. در این باغ کتیبه های قدیمی، نقاشی ها و کاشی کاری های رنگی قدیمی، معماری های دلربا، عمارت های مختلف و فضای سبز دلنشینی برای بازدید دارد.

در این باغ آنقدر تنوع پوشش گیاهی زیاد است که به باغ گیاه شناسی مشهور شده است. در این باغ گل های میخک، اطلسی، بنفشه، نیلوفر، شاه پسند، داوودی، سنبل    و … درختانی چون انار، سرو، ارغوان، کاج، نارنج، بیدمجنون و… وجود دارد.

در باغ ارم یک عمارت اصلی وجود دارد که 3 طبقه است در طبقه اول جوی آب و آب نمایی وجود دارد که با ورود به طبقه اول هوای خنک و مطلوبی را حس می کنید. در طبقه دوم آشپزخانه و راهروهایی مجهز به نقش و نگار های ایرانی است که در این طبقه ایوانی زیبا وجود دارد.

در طبقه سوم نیز اتاق هایی با نقاشی هایی مربوط به قدیم از سربازان هخامنشی و زنان و نیز کاشی هاری های قاجاری وجود دارد که این معماری در نوع خود بی نظیر است.
باغ ارم در خیابان ارم ، میدان ارم و در نزدیکی دانشگاه شیراز قرار گرفته است. ایستگاه متروی نماز در نزدیک ترین ایستگاه مترو به باغ ارم است.

آبشار مارگون

آبشار مارگون در 130 کیلومتری شهرستان سپیدان قرار دارد. به آبشار مارگون آبشار چشمه ای هم گفته می شود زیرا این آبشار به دلیل خروشیدن از چند چشمه ایجاد شده و حاصل رودخانه نیست. شما برای ماندن و لذت بردن از آبشار مارگون می توانید در این مکان چادر بزنید. در این منطقه پارکینگ عمومی و سرویس بهداشتی هم وجود دارد.

دریاچه مهارلو

دریاچه ی مهارلو به دریاچه ی فلامینگوهای صورتی مشهور است. افرادی که عاشق رنگ صورتی هستند پیشنهاد می شود حتما به این دریاچه ی صورتی ها سر بزنند. دریاچه ی فلامینگوهای صورتی در فصل پاییز بسیار پرآب است و در فصل تابستان متاسفانه آب کمی دارد. از نمک این دریاچه در بخش های تجاری و صنعتی استفاده می شود.

شاید بعد از دیدن این همه رنگ صورت در این ماه سوالی برایتان پیش آید و آن اینکه چر انقدر رنگ صورتی ؟؟؟؟ باید گفت که بدلیل وجود جلبک دونالیلا سالینا در آب این دریاچه است که فعالیت های زیستی این جلبک سبب تولید ماده بتاکاروتن می شود و رنگ صورتی را در این دریاچه به وجود می آورد.

دریاچه ی مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شهر شیراز در روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان قرار دارد.

بهشت گمشده شیراز

بهشت گمشده در شمال غربی شیراز ، در جاده مرودشت بخش کامفیروز قرار دارد. لازم به ذکر است که بهشت گمشده شیراز نزدیک به آبشار مارگون شیراز است. تنگه بستانک شیراز که به بهشت گمشده مشهور است و بسیار زیبا و دلربا می باشد. مکانی دنج و سرسبز که نام بهشت گمشده را از آن خود کرده است.

در این مکان آبشار ها، چشمه ها، درختان انبوه، زمین های کشاورزی، آب و هوای ییلاقی و خنک این مکان را منحصر به فرد کرده است به گونه ای که این مکان ارزش سفر و دیدن و ماندن را دارد. این مکان دارای پوشش گیاهی جنگل درختان بلوط، بادام،پسته، شیرین بیان و حیواناتی چون خرس قهوه ای، پرندگان شکاری، روباه ، سنجاب وجود دارد. برای ماندن و اقامت در بهشت گمشده ی شیراز می توانید در این مکان چادر بزنید و یا به سراغ اقامت گاههای بوم گردی بستانک بروید و یا در هتل های شیراز و شهرستان های اطراف شیراز اقامت داشته باشید.

دریاچه هفت برم شیراز

دریاچه هفت برم منطقه ی ییلاقی با آب و هوای خنک و معتدل است که در تابستان بسیار دلپذیر می باشد. این دریاچه از سه تالاب تشکیل شده است که هر سه این تالاب ها دائمی هستند و حتی مکانی مناسب برای دیدن در فصل های پر باران یعنی پاییز می باشد زیرا این دریاچه در این فصول پر آب تر خواهد بود و این مکان را بسیار زیباتر خواهد کرد.

در این مکان پوشش گیاهی به صورت انبوه وجود دارد و می توانید مهاجرت پرندگان را مشاهده بفرمایید واز دیدن این صحنه لذت ببرید. در دریاچه هفت برم می توانید آب تنی نمایید و همچنین لذت ماهیگیری را تجربه کنید.

دریاچه هفت برم در  نزدیکی دشت ارژن و در 55 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

سوغات شیراز

از جمله سوغات شیراز می توان به خوراکی های خوشمزه و صنایع دستی شیراز اشاره داشت.

یوخه، مسقطی، کلوچه شیرازی، بادام سوخته، حلوای کاسه ای، فالوده شیرازی، عرقیات گیاهی شیرازی ( از جمله عرق بهارنارنج، عرق بیدمشک، عرق نسترن، گلاب )، آبلیمو و آبغوره ی شیرازی از جمله خوراکی های خوشمزه شیراز هستند.

خاتم کاری، مینا کاری، معرق کاری، سفال گری، منت کاری، اشیا و ظروف نقره، قلم زنی، شیشه گری، نمدکاری، گلیم و جاجیم و قالی، گیوه و اشیا سرامیکی هم از جمله صنایع دستی شیراز می باشند که شما می توانید به عنوان سوغات شهر شیراز هر کدام را که خواستید تهیه نمایید و با خود به یادگار ببرید.

در سفر به شیراز می توانید غذاهای محلی شیرازی چون کلم پلو شیرازی، دو پیازه آلوی شیرازی، شکر پلو، قورمه به،یخنی نخود، لوبیا پلو شیرازی، رب پلو، شیرازی پلو، اشکنه شیرازی، هویج پلو،کوفته هلوی شیرازی، دمپختک شیرازی، کوفته سبزی، قنبر پلو، آش سبزی شیرازی و رنگینک را میل کنید.

سخن آخر

بهترین فصل سفر به شیراز، فصل بهار در ماه اردیبهشت است چرا که در اردیبهشت آب و هوایی دلپذیر دارد و جشنواره های بهارنارنجی که در اردیبهشت برگزار می شود، می تواند خاطره ی به یاد ماندنی در ذهنتان ماندگار  نماید.

شما در سفر به شیراز علاوه بر بازدید از مکان های تاریخی می توانید از مکان های گردشگری و طبیعی هم دیدن بفرمایید و لحظاتی خوش را با عزیزانتان سپری نمایید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] کریمخانی در شیراز در خیابان کریم خان زند و در شمال شرقی میدان شهدای شیراز […]

trackback

[…] و در نزدیکی دانشگاه شیراز است. برای رفتن به باغ ارم در شیراز می توانید از خودرو شخصی، اتوبوس و یا مترو استفاده […]

trackback

[…] فصول ابتدایی سال می باشد، شما می توانید در این فصول به شیراز زیبا مراجعه فرمایید تا با کارکرد آب انبار وکیل بهتر […]

trackback

[…] بی بی دختران شیراز در محله سنگ سیاه، محله قدیمی شهر شیراز قرار دارد. این محله بناهای تاریخی زیادی را در خود جای […]

trackback

[…] شیراز، آرامگاه خواجوی کرمانی است که در شمال شهر شیراز است. خواجوی کرمانی شاعر برجسته ایرانی بوده که آرامگاهش […]

trackback

[…] شهر تبریز در کنار بناهای تاریخی شهر هایی مثل اصفهان و شیراز زبانزد و چشم انداز های طبیعی آن خیره کننده است. از جمله […]

murahpanel
murahpanel
1 ماه قبل

شیراز و مردمان خون گرمش بجز مردم خوبش هیچی دیگه ی شیراز به درد نمیخوره