تنگه تیزاب

تنگه تیزاب

شیراز شهری با مکان های گردشگری و جاذبه های طبیعی بسیاری است به طوری که همه گردشگران را در حیرت این همه سرسبزی و دیدن مکان های دیدنی می شوند. تنگه تیزاب یکی از مکان های دیدنی استان فارس است که از این تنگه یکی از انشعابات رودخانه بشار می گذرد و اینگونه طبیعت زیبایی را برای ما نقش زده است. رودخانه بشار دائمی بوده و از کوه های سپیدان سرچشمه می گیرد و در مسیر خود به حیات گیاهی و جانوری پیرامون زندگی می بخشد. تنگه تیزاب پوشش گیاهی زیبا و آب و هوای کوهستانی دارد از این رو پاتوق شیرازی ها و گردشگران داخلی و خارجی است.

کسانی که به طبیعت علاقه دارند از تنگه تیزاب به تکه ای از بهشت یاد می کنند چرا که در یک نما این همه زیبایی وجود دارد که همه را مجذوب خود می کند. تنگه تیزآب دارای امکانات رفاهی مثل آلاچیق و کمپ برای استراحت و اقامت بازدیدکنندگان است. افراد در فصل تابستان آب تنی و شنا را در این رودخانه دارند که بسیار دلچسب است. آب این تنگه آنقدر زلال و تمیز است که می توانید به راحتی سنگ های کف رودخانه و ماهی های شیطون که شناکنان شما را مجذوب خود می کنند را ببینید.

در اطراف رودخانه درختان بلوط و بادام و بید می باشد که مثل چتری بر سر مسافران پهن شده است تا گرما آن ها را اذیت نکند. در ورودی تنگه تیزاب آلاچیق ها و سکوهای سیمانی تعبیه شده است تا مراجعین امکانات پیک نیک را داشته باشند.

امکانات گردشگری در تنگه تیزاب

تنگه تیزاب دارای امکاناتی چون آلاچیق، سکوی سیمانی، چادر های مسافرتی، تجهیزات کمپینگ، سوپر مارکت و سرویس بهداشتی است تا کمک حال مراجعین و گردشگران داخلی و خارجی باشد و در عین حال طبیعت بکر دست نخورده باقی بماند. در اطراف رودخانه موجود در تنگه تیزآب، رستوران هایی وجود دارد که می توانید برای صرف غذا به سراغ این مکان ها بروید.

آدرس و موقعیت مکانی تنگه تیزاب

تنگه تیزاب در نزدیکی اردکان یکی از شهر های سپیدان قرار دارد از اردکان فارس باید مسافت 29 کیلومتر طی شود تا به تنگه برسید یعنی کمتر از نیم ساعت زمان می برد تا از اردکان به تنگه تیزآب برسید.

تنگه تا شهر شیراز بسته به مسیر انتخابیتان بین 95 تا 132 کیلومتر راه است.اگر از شهر شیراز قصد حرکت دارید باید صبح زود حرکت کنید تا قبل از گرم شدن هوا به تنگه تیزاب برسید و از طبیعت زیبای تنگه لذت ببرید. یاسوج هم تا تنگه تیزآب یک ساعت راه دارد و بر روی نقشه حلقه واصل دو استان کهکیلویه و بویر احمد و فارس می باشد.

آب و هوای تنگه تیزاب

تنگه تیزاب با توجه به اینکه در ارتفاع است و در نزدیکی یاسوج می باشد آب و هوای کوهستانی دارد و در زمستان آب و هوای سرد غالب بر منطقه است از این رو سفر به این منطقه در فصل سرد زمستان توصیه نمی شود. در بهار و تابستان آب و هوای مطلوب چشم انتظار گردشگران خارجی و داخلی تنگه تیزاب است.

در بهار شکوفه های گل ها به زیبایی رخ نشان می دهند و در تابستان هم سرسبزی و خنکای هوای این منطقه همه را به سمت خود می کشد. در فصل پاییز هم خزان این تنگه آنقدر زیباست که همه به دنبال دیدن این همه رنگ و زیبایی و ثبت این زیبایی ها به سمت این تنگه تیزاب رهسپار می شوند و عکس های عاشقانه و جذابی را ثبت می کنند.

دیدنی های تنگه تیزاب

تنگه تیزاب بافت جنگلی دارد در این میان درختان سرسبز و پر باری چون بادام کوهی، گردو، بنه و بلوط دیده می شود، پرندگان روی شاخه های بید و رودخانه ای همیشه جریان دار که در مسیر خود آبشار های کوتاه و بلندی را به وجود آورده است و منظره ای را برایمان نقش زده است که در دید گردشگران بسیار جذاب و دلکش خواهد بود.

آب رودخانه بشار زلال و شیرین و قابل شرب است از این رو محلی مناسبی برای پرورش ماهی خواهد بود. مراجعین تنگه تیزاب به ماهیگیری می پردازند که این ماهی های تنگه تیزآب گوشت بسیار لذیذی دارند چرا که در آب شیرین و زلال و پاکی رشد کرده اند.

در نزدیکی تنگه تیزاب مکان هایی چون تفرجگاه رفاه در 1 کیلومتری تنگه تیزاب، باغ ریگان در 4 کیلومتری تنگه و گردنه بلوط که در 13 کیلومتری تنگه تیزآب می باشد که سرزدن به این مکان ها می تواند برایتان بسیار جذاب باشد.

4.2/5 - (8 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها